بیلت ایران، قابل اعتماد در صنعت جهانی فولاد

بیلت ایران، قابل اعتماد در صنعت جهانی فولاد

شرکت‌های فولادساز ایرانی از ابتدای فروردین تا پایان آذر امسال، 6 میلیون و 370 هزار تن انواع فولاد شامل مفتول، لوله های فولادی و اتصالات، ورق نورد سرد و گرم، شمش و محصولات نیمه نهایی، ورق گالوانیزه و میله‌های نورد گرم به خارج صادر کردند. ارزش این محصولات، 2 میلیارد و 340 میلیون دلار بود.

کشورهای مقصد صادراتی فولاد ایران طی ماه‌های گذشته شامل امارات متحده عربی، ایتالیا، تایلند، اندونزی، افغانستان، عمان، مصر، تایوان، عراق، ترکیه، هند، سودان، اردن، بلژیک و اسپانیا بود که 94 درصد محصولات فولادی به این کشورها صادر شد.

طبق برنامه اهداف صادراتی فولاد، قرار است تا پایان امسال 8 میلیون تن (3.4 میلیارد دلار)، سال 97، 9.5 میلیون تن (3.8 میلیارد دلار) و در سال 1400، 14 میلیون (5.6 میلیارد دلار) محصولات فولادی صادر شود.

اهداف توسعه صنعت فولاد کشور در سند چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی برای دستیابی به سهم ۴درصد صادرات جهانی فولاد است.

متوسط رشد صادرات

روند صادرات فولاد و محصولات فولادی ایران از سال 1390 تاکنون نشان‌دهنده افزایش حجم صادرات بوده است. متوسط رشد صادرات در سال‌های 1380 تا 1395 برابر با 11 درصد و این رشد متوسط برای سال‌های 1390 تا 1395 حدود 50 درصد بوده است. اوج صادرات فولادی ایران در سال 1395 با حجم 9.5 میلیون تن رخ داده است.

در سبد صادراتی فولاد و محصولات فولادی ایران سهم فولاد خام در سال 1380 برابر با 71 درصد بوده و این سهم تا سال 1390 روند کاهشی طی کرده است، به‌گونه‌ای که سهم صادرات فولاد خام در مجموع صادرات فولاد خام و محصولات فولادی به یک درصد رسیده است.

سهم فولاد خام

از سال 1390 به بعد با افزایش حجم صادرات فولادی ایران سهم صادرات فولاد خام کشور نیز روند افزایشی طی کرد و در سال 1395 به 66 درصد و حجم 9.3 میلیون تن رسید. لازم به توضیح است در صادرات محصولات فولادی سهم ورق نورد گرم بیش از سایر محصولات است و این سهم در سال 1395 در سبد صادرات محصولات فولادی برابر با ۵۶درصد و در مجموع صادرات فولادی ایران برابر با 18 درصد بوده است.

در چند سال گذشته با افزایش حجم صادرات فولادی ایران، مقاصد صادراتی ایران در فولاد خام به‌عنوان بخش مهم در صادرات ایران کشورهای تایلند، تایوان، امارات متحده عربی، عمان، اردن و… بوده‌اند.

برای محصولات تخت فولادی کشورهای ایتالیا، امارات متحده عربی، اسپانیا، عمان و… بیشترین سهم واردات از ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم محصولات طولی

محصولات طولی فولادی نیز به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، پاکستان و… صادر شده است. با توجه به اینکه صنعت فولاد کشور در چند سال اخیر توانسته تا اندازه‌ای به برنامه‌های پیش‌بینی شده نزدیک شود اما به‌طور حتم فراهم شدن شرایط برای رسیدن به هدف صادراتی نیازمند برنامه‌ریزی دقیقی است تا فاصله میان صادرات کنونی و رسیدن به افق 1404 با مشکلات کمتری همراه باشد.

عوامل موثر بر صادرات

در بحث صادرات غیرنفتی به‌طور کلی مسائلی همچون نوسانات نرخ ارز، تغییرات قوانین و مقررات تجاری، قوانین و مقررات گمرکی و مشکلات مربوط به حمل‌ونقل و… دارای تاثیر قابل‌توجهی بر روند صادرات است.

در صادرات فولادی ایران علاوه بر موارد بیان شده، بحث مربوط به بازارهای هدف از موارد با اهمیتی است که برای نزدیک شدن به اهداف بلندمدت نیازمند بررسی دقیق است. از این‌رو بازارهای هدف صادراتی را در صنعت فولاد می‌توان از دو جنبه مورد بررسی و ارزیابی قرار داد: شناخت بازارهای هدف صادرات ایران تاکنون و حفظ بازارهایی که مقصد فولاد و محصولات فولادی بوده‌اند. شناخت کشورهای رقیب در بازارهای هدف صادراتی ایران و برنامه‌ریزی برای افزایش حجم صادرات در این کشورها.

نادیا صمدی – فولادنیوز

بدون نظر

ارسال نظر